Nordic walking -Severská chôdza
Kde Severská chôdza vznikla?
Severská chôdza, po celom svete známa, ako Nordic Walking, je mladý druh športu, ktorý vznikol v osemdesiatych rokoch vo Fínsku. Pôvodne vznikla ako mimosezónna tréningová metóda pre bežcov na lyžiach, rozšírila sa najprv po celej Škandinávii (preto sa jej tiež hovorí Severská), načo sa pre svoju jednoduchosť, efektivitu a zábavnosť čoskoro rozšírila po celej Európe. Obzvlášť veľkej obľube sa Severská chôdza teší v nemecky hovoriacich krajinách. Na chuť jej prichádzajú ale aj Česi a Slováci.
Pre koho je Severská chôdza vhodná?
Pre svoju jednoduchosť a finančnú náročnosť a hlavne účinnosť je Severská chôdza jedným z mála športov, ktorý je vhodný prakticky pre každého. Nordic Walking môžu prevádzkovať všetci od detí po seniorov, od obéznych po tých, čo by mali skôr posilniť, od vrcholových športovcov po tých, čo len sedia v kancelárii. Rovnako je odporúčaný osobám zotavujúcim sa po zranení.
Fenomén Nordic walkingu sa stáva z roka na rok čoraz rozšírenejším. Priťahuje mladých športovcov, ľudí v stredných rokoch, aj seniorov. Stal sa veľmi obľúbenou a rozšírenou aktivitou, a pritom sa na prvý pohľad môže zdať, že nejde o nič iné, než o chôdzu s palicami. Nie všetko je ale tak jednoduché, ako sa zdá. Problematika Nordic walkingu je pomerne rozsiahla.
Severská chôdza je bežná chôdza so špeciálnymi palicami, ktoré sú vzhľadom podobné lyžiarskym alebo skôr bežeckým paliciam. Severská chôdza vyzerá veľmi jednoducho, ale je veľmi účinným spôsobom, ako si udržať kondíciu, spáliť prebytočné kilá a pritom stráviť príjemné chvíľky napríklad s priateľmi v prírode. Severskú chôdzu môžete prevádzkovať po celý rok, v ktoromkoľvek veku a prakticky kdekoľvek - na rovine aj v horách.
Prečo sa pri Severskej chôdzi používajú palice?Palice sú alfou a omegou tohto športu. Pri chôdzi s Nordic walking palicami totiž spálite až o 40% viac kalórií ako pri bežnej chôdzi.
Ak pri chôdzi s palicami používate správnu techniku, znásobíte bez väčšej námahy efekt klasickej chôdze. Pri poriadnom súbežnom pohybe rúk a nôh zapájate 600 svalov, teda 90% všetkých svalov. Tepová frekvencia sa pritom drží v úrovni, v ktorej sa človek cíti v pohode. Pri takomto pohybe spálite až 400 kalórií za hodinu.